Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Gl 364/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy G. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie szkół i placówek oświatowo-wychowawczych stwierdza nieważność art.5 ust.4 zaskarżonej uchwały oraz określa, że w tym zakresie nie może być ona wykonywana.
Uzasadnienie
Rada Gminy G. uchwałą nr [...] z dnia [...] wydaną na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 30 ust. 6 i art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) ustaliła regulamin wypłacania dodatków do wynagrodzenia, przyznawania nagród i innych świadczeń nauczycielom szkół i przedszkoli dla których jest organem prowadzącym. Wykonanie uchwały powierzono Wójtowi Gminy i określono, że wchodzi ona w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa [...].
Wojewoda [...], działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na powołaną uchwałę, w której domagał się stwierdzenia jej nieważności w części określonej w art. 5 ust. 4, zarzucając dokonanej tam regulacji naruszenie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela poprzez przekroczenie zakresu przyznanych organowi uchwałodawczemu kompetencji. W ocenie organu nadzoru, Rada Gminy G., zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty Nauczyciela, mogła ustalić jedynie szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, ale nie posiadała upoważnienia do ustalania, w jakich przypadkach to wynagrodzenie przysługuje. Tymczasem zakwestionowany art. 5 ust. 4, o treści: "Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w obowiązujących przepisach - pomniejszony o 1/5 tego wymiaru lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy, za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy, przy czym liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być większa niż liczba godzin przydzielonych w arkuszu organizacyjnym.", przekracza zakres udzielonego przez ustawodawcę upoważnienia w zakresie tworzenia przepisów wykonawczych, a takie działanie jest sprzeczne z prawem, co w pełni uzasadnia wniesienie skargi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right