Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2009 r., sygn. I SA/Wa 1289/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daniela Kozłowska (spr.) Sędziowie: WSA Iwona Kosińska WSA Agnieszka Miernik Protokolant Anna Traczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2009 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z [...] marca 2007 r. nr [...], po rozpoznania wniosku A. S. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymało w mocy własną decyzję z [...] grudnia 2005 r. nr [...] o umorzeniu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Dzielnicy W. z [...] czerwca 1982 r. nr [...] orzekającej o sprzedaży lokalu nr [...] w mieszkalnym wraz z udziałem w gruncie przy ul. [...], obecnie [...].
W uzasadnieniu decyzji SKO stwierdziło, że prawa strony muszą wynikać z konkretnego przepisu prawa. Wnioskodawczyni nie wykazała, że w ej sprawie przysługuje jej przymiot strony w rozumieniu art. 28 k.p.a. Pojęcie strony, jakim posługuje się ten przepis oraz inne przepisy k.p.a. może być wyprowadzone tylko z administracyjnego prawa materialnego, tj. z konkretnej normy prawnej, która może stanowić podstawę do sformułowania interesu prawnego lub obowiązku danej osoby. Pojęcie interesu prawnego ma charakter materialnoprawny.
W ocenie Kolegium takiego interesu A. S. nie posiadała ani w dniu wydania kwestionowanej decyzji o sprzedaży lokalu wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego, tj. w dniu 5 czerwca 1982 r., ani obecnie w sprawie o stwierdzenie nieważności tej decyzji. Właścicielem przedmiotowej nieruchomości budynkowej jak i gruntowej, w dniu wydania decyzji o sprzedaży lokalu był Skarb Państwa, gdyż dotychczasowi właściciele nie złożyli wniosku w oparciu o dekret z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Zatem po upływie 6 miesięcy od objęcia gruntu w posiadanie przez gminę W., tj. z dniem 16 lutego 1949 r. zarówno grunt jak i budynek przeszedł na własność państwa. Obecnie właścicielem całego budynku, w tym również lokalu nr [...] i użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej jest T. S., a właścicielem gruntu W.