Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1284/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2009 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] maja 2009 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej SKO) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. (dalej Prezydent) z [...] stycznia 2009 r., którą odmówiono S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej skarżąca spółka) wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogi wojewódzkiej ul. G. w rej. ul. J. w W., w celu umieszczenia reklamy, w okresie od [...] listopada 2006 r. do [...] grudnia 2010 r. (dalej rzeczony pas drogi).

Do powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

[...] października 2006 r. skarżąca spółka złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie ww. pasa drogi w celu umieszczenia reklamy.

Prezydent decyzją z [...] stycznia 2007 r. w pkt 1 zezwolił na zajęcie rzeczonego pasa drogi w okresie od [...] listopada 2006 r. do [...] lutego 2007 r. oraz w pkt 2 odmówił wydania takiego zezwolenia od [...] lutego 2007 r.

Od tej decyzji skarżąca spółka złożyła odwołanie, w wyniku rozpoznania którego SKO [...] listopada 2007 r. uchyliło decyzję z [...] stycznia 2007 r. w całości i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że odmowa wydania zezwolenia nastąpiła z naruszeniem przepisów procesowych tj.: art. 7, art. 8; art. 77 § 1, art. 107 § 3 oraz art. 108 k.p.a. Wskazał, że organ pierwszej instancji bez żadnego uprzedzenia wydał decyzję odmowną, gdyż całkowicie zmienił swoje podejście do zagadnienia wydawania tego rodzaju zezwoleń. Zmiana polityki organu z dnia na dzień i wydanie decyzji odmownej, w sytuacji gdy dotychczas były to rozstrzygnięcia pozytywne powoduje, że skarżąca spółka poniesie znaczne straty w swojej działalności gospodarczej z uwagi na brak dochodów z wynajmu powierzchni reklamowych, a także z uwagi na konieczność zapłaty odszkodowań umownych z tytułu nie wywiązania się z zawartych umów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00