Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 października 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1242/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędziowie Sędzia WSA Michał Sowiński, Sędzia WSA Teresa Zyglewska (spr.), Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2009 r. sprawy ze skargi M. B. i W. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -

Uzasadnienie

IV SA/Wa 1242/09

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2009r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy własną decyzje z dnia [...] kwietnia 2009r. stwierdził nieważność decyzji Wojewody [...]z dnia [...]stycznia 2009r. W uzasadnieniu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazał, iż z wniosku M. i W. B. Prezydent Miasta K. prowadził postępowanie w sprawie wymeldowania K. K. z pobytu stałego z lokalu [...]przy ul. [...]w K.

Decyzją z dnia [...]listopada 2008r. Prezydent Miasta K. orzekł o wymeldowaniu K. K. z pobytu stałego w lokalu [...]przy ul. [...]w K. Nie zgadzając się z treścią rozstrzygnięcia K.K. wniósł odwołanie do Wojewody [...], który decyzją z dnia [...]stycznia 2009r. utrzymał w mocy decyzje organu I instancji.

W dniu 16 marca 2009r. K. K. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody [...]z dnia [...]stycznia 2009r..

Decyzja datowana na [...]kwietnia 2009r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził nieważność decyzji Wojewody [...]z dnia [...]stycznia 2009r.

Rozpatrując powyższy wniosek Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wywodził, że w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji organ wszczyna nowe postępowanie, w którym bada rozstrzygnięcie pod kątem zgodności z prawem w dacie jego wydania, w oparciu o przesłanki wyszczególnione w art. 156§1 k.p.a. Jednym z takich przypadków jest sytuacja, w której organ wydający decyzję rażąco naruszył prawo. Aby stwierdzić nieważność decyzji nie wystarcza ustalenie naruszenie prawa w toku postępowania prowadzonego przez organ, lecz należy jednocześnie stwierdzić, że naruszenia te mają charakter kwalifikowanych wad prawnych. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oceniając rozstrzygnięcie Wojewody [...] utrzymującą w mocy decyzje Prezydenta Miasta K. o wymeldowaniu K. K. z pobytu stałego w lokalu nr [...]przy ul. [...]w K. pod katem przesłanek, o których mowa w art. 156§1 k.p.a. stwierdził, iż decyzja ta jest obarczona wada rażącego naruszenia prawa materialnego i procesowego polegającą na naruszeniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity Dz. u. z

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00