Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 października 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1243/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Protokolant Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2009 r. sprawy ze skargi M. F. i M. F. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -
Uzasadnienie
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej decyzją z [...] maja 2009r. -zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - utrzymał w mocy decyzję własną z [...] kwietnia 2009r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z [...] lipca 2003r.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ nadzorczy stwierdził, że błędne jest twierdzenie stron, iż decyzja Wojewody [...] z [...] lipca 2003r. dotknięta jest wadą z art. 156 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej w skrócie: K.p.a.), tj. że dotyczy sprawy poprzednio rozstrzygniętej decyzją Wojewody [...] z [...] kwietnia 1992r. Ostatnio powołana decyzja nie istnieje w obrocie prawnym z uwagi na jej uchylenie decyzją Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia [...] października 1992r.
Ponadto, jak wskazał organ nadzorczy, nieuzasadnione jest stanowisko stron, jakoby podstawę prawną wydania decyzji Wojewody [...] nakładającej na Okręgową Dyrekcję Gospodarki Wodnej w K. obowiązek naprawy szkody, stanowił art. 38 ust. 1 ustawy Prawo wodne z 1974r. Z treści decyzji Wojewody [...] jednoznacznie wynika, że została ona wydana na podstawie powołanego w niej art. 26 pkt 4 ustawy Prawo wodne z 1974r., uprawniającego organ administracji publicznej do nałożenia na zakład obowiązku określonego w art. 21,22,24,25 również po wydaniu pozwolenia wodnoprawnego. Od decyzji wydanej w tym trybie przysługiwało odwołanie. Organ wskazał także, że postępowanie poprzedzające wydanie decyzji Wojewody [...], zostało wszczęte z wniosku o przyznanie odszkodowania z tytułu powstałej szkody, natomiast jedną z przyczyn uchylenia decyzji Wojewody [...] był fakt, iż organ pierwszej instancji przeprowadził postępowanie niezgodnie z wnioskiem.