Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 października 2009 r., sygn. II SA/Po 353/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2009r. sprawy ze skargi B.G, J.G., Z.K., E.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia 23 marca 2009r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy; oddala skargi. /-/ D.Rzyminiak-Owczarczak /-/ J.Szaniecka /-/ E. Podrazik
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 23 marca 2009 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta K. z dnia 14 stycznia 2009 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia na rzecz T.G. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na odbudowie szklarni wraz ze zmianą sposobu jej użytkowania na pralnię ekologiczną na nieruchomości położonej w K. przy ul. M. [...] (działka nr ewid. [...]).
Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Wnioskiem z dnia 18 maja 2004 r. T.G. wystąpił do Burmistrza Miasta K. o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na przebudowie szklarni na pralnię ekologiczną na działce należącej do wnioskodawcy położonej w K. przy ul. M. nr [...]. Sprawa ta była kilkukrotnie przedmiotem rozpoznania w związku z uchylającymi decyzjami Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L..
Ostatecznie rozstrzygnięcie w sprawie warunków zabudowy zostało utrzymane w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 12 kwietnia 2006 r. nr [...].
W wyniku skargi wniesionej przez Z.K. i E.K. Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 20 lutego 2007 r. sygn. akt II SA/Po 419/06 uchylił decyzje obu instancji. W uzasadnieniu wskazano, że w pierwszej kolejności organ powinien w sposób jednoznaczny ustalić treść żądania strony, bowiem wniosek inwestora początkowo dotyczył zmiany sposobu użytkowania oraz rozbudowy szklarni, następnie zmodyfikowania zmiany sposobu użytkowania istniejącego obiektu i wreszcie przebudowy istniejącej szklarni na pralnię ekologiczną. Zdaniem Sądu w sprawie należało także rozważyć czy możliwe jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla wnioskowanych przez inwestora robót budowlanych polegających na wykonaniu przebudowy obiektu szklarni, względnie tylko dla zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W tym kontekście za konieczne uznał także ustalenie czy inwestor faktycznie przystąpił do realizacji zamierzenia inwestycyjnego przez wylanie posadzki betonowej na całej powierzchni między konstrukcjami stalowymi byłej szklarni przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy.