Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 października 2009 r., sygn. I SA/Po 708/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie NSA Stanisław Małek (spr.) NSA Maria Skwierzyńska Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 października 2009 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez organ upoważniony do wydania interpretacji - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...] zł ([...]), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/ M. Skwierzyńska /-/ M. Bejgerowska /-/ St. Małek

Uzasadnienie

Spółka A Sp. z o.o. wniosła w dniu 28 stycznia 2009r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. Przedstawiła następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność handlową. W ramach akcji promocyjnych zorganizowała konkursy lub programy lojalnościowe. Zwycięzcy otrzymywali nagrody, przy nabyciu których Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wszystkie te działania miały na celu promocję Spółki oaz podtrzymanie jej pozycji na rynku. Tym samym nieodpłatne wydania związane były z prowadzonym przedsiębiorstwem.

W kontekście powyższego Spółka zadała pytanie: czy nieodpłatne przekazanie nagród, stanowiących formę reklamy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdy Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ?

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przedmiotem opodatkowania jest:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2) eksport towarów,

3) import towarów,

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Wymienionego przepisu nie stosuje się jednak do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (ust. 3).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00