Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 października 2009 r., sygn. II SA/Op 286/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 października 2009 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], [...], Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuchołazach, po ponownym rozpatrzeniu wniosku z dnia 3 stycznia 2000 r. odmówił A. K. świadczenia w formie opłacania zaległych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Jako podstawę prawną decyzji organ wskazał art. 42 ustawy o pomocy społecznej oraz podał, iż będąc związany wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 30 września 2008 r., sygn. akt II SAB/Op 11/08, wydał w dniu 26 listopada 2008r. decyzję odmawiającą przyznania stronie wnioskowanego świadczenia z powodu niedostarczenia zaświadczenia lekarskiego i świadectwa pracy informującego o sposobie rozwiązania umowy o pracę. Jednakże decyzja ta w wyniku zaskarżenia została uchylona przez organ odwoławczy, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia. Stosując się do zaleceń organu odwoławczego zawartych w decyzji kasacyjnej z dnia 17 września 2007 r. organ pierwszej instancji uzupełnił postępowanie dowodowe, występując do strony o przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że M. K. wymaga bezpośredniej, osobistej opieki sprawowanej przez drugą osobę. Zwrócono się także do Dyrektora Zespołu Szkół [...] w P. o udzielenie informacji dotyczących przyczyn rozwiązania przez A. K. stosunku pracy oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia A. K., z zaznaczeniem czy otrzymuje ona rentę lub emeryturę.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej podał, na podstawie ustaleń w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, że matka wnioskodawczyni, M. K., ze względu na schorzenia oraz niepełnosprawność wymaga opieki drugiej osoby; zaś przyczyną rozwiązania stosunku pracy zawartego pomiędzy A. K. a Dyrektorem Zespołu Szkół [...] w P. było nieprzestrzeganie przez A. K. czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, co spowodowało wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę. Dalej organ I instancji wskazał, że wnioskodawczyni ma ustalone prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przyznanej w drodze wyjątku przez Prezesa ZUS w Warszawie w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 30 listopada 2009 r., jednocześnie wnioskodawczyni ma udokumentowane okresy składkowe wynoszące 18 lat, 1 miesiąc i 29 dni oraz okresy nieskładkowe wynoszące 6 lat i 19 dni, dochód rodziny w grudniu 1999 r. wyniósł 578,28 zł i z kwoty tego dochodu utrzymywały się dwie osoby.