Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 października 2009 r., sygn. II SA/Ke 560/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 października 2009 r. sprawy ze skargi E. M. i M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak: [...] Wójt Gminy na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2001r. nr 115 poz. 1229 z późn. zm.) oraz art. 104 k.p.a. nakazał M. D. oraz E. M. - współwłaścicielom działki Nr 567/1 położonej w O. usunięcie nawiezionej ziemi z naturalnego zagłębienia terenu na tej działce na odcinku o długości 47 m od granicy z drogą gminną w kierunku wschodnim, szerokości od 8 do 22m i głębokości od 1m w początkowym, do 3,4m w końcowym odcinku, zgodnie z załączoną do decyzji mapą (załącznik Nr 1), na której to kolorem czerwonym zaznaczono obrys nawiezionej ziemi.

W uzasadnieniu organ przedstawił przebieg postępowania w sprawie i podał, iż decyzją z dnia 13 marca 2007r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości uprzednio wydaną decyzję Wójta Gminy Strawczyn znak: [...] nakazującą S. D. usunięcie nawiezionej ziemi z naturalnego zagłębienia terenu działki nr 567/1 i sprawę przekazało do ponownego rozpatrzenia. Przeprowadzone ponownie postępowanie w sprawie pozwoliło na ustalenie, że pierwotnie na nieruchomości S. D., oznaczonej jako działka nr 567/1 położonej w O. istniał wąwóz jako naturalne zagłębienie terenu. Wąwozem tym w sposób naturalny spływały wody opadowe z wyżej położonych terenów. S. D. zasypał przedmiotowy wąwóz zmieniając tym samym stosunki wodne na gruncie. Zasypanie naturalnego wąwozu uniemożliwiło odpływ wód opadowych, przez co powstały zastoiska wodne i spiętrzania się wód - czyli zjawiska nie występujące przed jego zasypaniem. Zmiana stosunków wodnych spowodowała szkody na gruntach rolnych oraz w budynkach P. Z. i J. S. Organ podniósł, iż zebrany materiał dowodowy wskazuje, że została wypełniona przesłanka z art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Z tych względów należało nakazać aktualnym właścicielkom nieruchomości przywrócenie stanu poprzedniego poprzez usunięcie nawiezionej ziemi z naturalnego zagłębienia terenu na działce Nr 567/1, zgodnie z załączoną do decyzji mapą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00