Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2009 r., sygn. IV SA/Gl 47/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2009 r. sprawy ze skargi S. Z. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] wydaną na podstawie art. 97 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r., Nr 234, poz. 1694 ze zm.) Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej w R. zobowiązał S.Z. - obywatelkę Chin do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia [...]r. nadając rozstrzygnięciu rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu organ administracyjny podniósł, iż skarżąca w dniu [...]r. została zatrzymana przez funkcjonariuszy [...] Oddziału Straży Granicznej w następstwie przekazanego przez Państwową Inspekcję Pracy w K. zawiadomienia o wykonywaniu przez nią pracy bez uprawniających do tego dokumentów. Z przekazanej dokumentacji wynika, że okoliczność tą ustalono w toku kontroli dokonanej w dniach [...] oraz [...] i [...]r. w sklepie odzieżowo-obuwniczym prowadzonym przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością "A" w R., w której wyżej wymieniona zajmowała stanowisko prezesa zarządu. W konsekwencji cudzoziemce przedstawiono zarzuty: wykonywania pracy bez pozwolenia na pracę oraz niepowiadomienia powiatowego urzędu pracy o zatrudnieniu osoby posiadającej status bezrobotnej. Skarżąca przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i skorzystała z prawa odmowy składania wyjaśnień, zaś protokoły sporządzone przez Państwową Inspekcję Pracy zostały przez nią podpisane.
Następnie, to jest w wyniku podjętych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności wyjaśniających stwierdzono, iż S.Z. przebywa w Polsce na podstawie paszportu chińskiego nr [...], ważnego do [...]r. dysponując włoską kartą pobytu nr [...] ważną do [...]r. Równocześnie, w toku przesłuchania przeprowadzonego w dniu [...]r. skarżąca zeznała, że do Polski po raz ostatni przybyła w dniu [...]r. przez placówkę Straży Granicznej K. - P., samolotem z R. i przebywała na terenie kraju w związku z podjętą w dniu [...]r. działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę z o.o. "A" - sklep odzieżowo-obuwniczy w R. Nadto strona oświadczyła, że obecnie posiada jedynie przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę dodając, iż w dniu kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy wykonywała pracę polegającą na odbieraniu zapłaty za sprzedane towary.