Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 września 2009 r., sygn. V SA/Wa 3110/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska - Urbaniak (spr.), Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Protokolant - Monika Włochińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 września 2009 r. sprawy ze skargi K G ,,U" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej o uznaniu zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej stawki celnej oraz określenia kwoty długu celnego oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z [...] października 2008 r. Dyrektor Izby Celnej w W w wyniku złożenia przez K G "U" odwołania uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w C z [...] stycznia 2008 r. w części dotyczącej określenia kwoty podatku od towarów i usług i w tym zakresie umorzył postępowanie, w pozostałym zakresie zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy. Decyzja organu odwoławczego została wydana w następującym stanie faktycznym:
W dniu [...] września 2002r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] strona zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym importowany z N towar w postaci obuwia, ze stawką celną konwencyjną w wysokości [...] %. Do zgłoszenia celnego dołączono m.in., fakturę handlową nr [...] z [...] sierpnia 2002 r. wystawioną przez eksportera N z W, fakturę transportową oraz świadectwo pochodzenia FORM A nr [...] wystawione przez eksportera i potwierdzające [...][ pochodzenie towarów nim objętych.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego i przeprowadzeniu jego weryfikacji w trybie art. 70 Kodeksu celnego organ I instancji zakwestionował zadeklarowaną w zgłoszeniu wartość towaru. Decyzją nr [...] z dnia [...] 10.2002r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie ustalenia wartości celnej sprowadzonego towaru oraz kwoty wynikającej z długu celnego. Od powyższej decyzji strona nie wniosła odwołania.