Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 września 2009 r., sygn. IV SA/Wa 791/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Dąbrowska, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.) Sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2009 r. sprawy ze skargi D. L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania - oddala skargę -
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2009 r. Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania D. L., utrzymał w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] stycznia 2009 r. orzekającą o wymeldowaniu D. L. z miejsca pobytu stałego - z lokalu nr [...] przy ul. [...] w W.
W uzasadnieniu decyzji Wojewoda podał, iż w dniu 5 lutego 2007 r. na wniosek A. L. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiocie wymeldowania D. L. z miejsca pobytu stałego. Prezydent W. w dniu [...] października 2007 r. wydał decyzję orzekającą o wymeldowaniu wymienionego z miejsca pobytu stałego, jednak Wojewoda [...] w dniu [...] kwietnia 2008 r. decyzję tę uchylił i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W dniu [...] stycznia 2009 r. Prezydent W. ponownie orzekł o wymeldowaniu D. L. z miejsca pobytu stałego - z lokalu nr [...] przy ul. [...] w W.
Rozpoznając odwołanie od powyższej decyzji organ odwoławczy wskazał, iż w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych do wydania decyzji w sprawie wymeldowania konieczne jest spełnienie warunku faktycznego opuszczenia miejsca dotychczasowego pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, bez dokonania obowiązku wymeldowania się. Zdaniem Wojewody w sprawie takie przesłanki zostały spełnione, a potwierdza to zebrany materiał dowodowy. Ustalono, iż D. L. w 2002 r. wyjechał do Irlandii w celach zarobkowych, a do lokalu przy ul. [...] nie przyjeżdża od 2006 r., nie kontaktuje się z A. L. ani z własnymi dziećmi. Taki stan rzeczy potwierdziła A. L., oraz przesłuchani w charakterze świadków sąsiedzi - A. M., E. M. i S. O. Dodatkowo J. F. zeznał, iż w przedmiotowym lokalu nie ma rzeczy należących do D. L. Pomimo kilkukrotnie przeprowadzonych kontroli policyjnych pod wymienionym adresem nigdy nie udało się zastać D. L. Z wyjaśnień samego zainteresowanego wynika natomiast, że ostatni raz w lokalu przy ul. [...] nocował w 2006 roku, zaś ostatni raz przebywał w nim pod koniec października 2007 r. Wskazał, że lokal odwiedza co 2 - 3 miesiące kiedy widuje się z dziećmi, nie posiada jednak do niego kluczy. Oświadczył, że w 2010 r. chciałby wrócić do Polski i zamieszkać w miejscu stałego zameldowania. Oceniając zebrany materiał dowodowy Wojewoda nie dał wiary zeznaniom zainteresowanego i uznał, iż opuszczenie miejsca pobytu stałego przez D. L. miało charakter dobrowolny. Powołał się m.in. na protokół sprawy rozwodowej, w którym zainteresowany oświadczył, iż od 2004 r. nie przyjeżdża do Polski. W ocenie Wojewody zebrany materiał dowodowy jest wystarczający. Zeznania świadków są spójne i wzajemnie się uzupełniają, ponadto potwierdzają je notatki policyjne.