Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 września 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1217/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi G. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2009 r. 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz skarżącego G. S. kwotę 737 (siedemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2009 r. nałożono na przedsiębiorcę p. G. S., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "I." (dalej: strona, skarżący) karę pieniężną w kwocie 3.000 zł.

Podstawą faktyczną decyzji stanowiło wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji.

Powyższe ustalono podczas kontroli, udokumentowanej odpowiednim protokołem kontroli, pojazdu marki [...] o nr rej. [...] przeprowadzonej w dniu [...] lutego 2009 r. na postoju taksówek przy zbiegu ul. B. i ul. W. w S. Zatrzymanym pojazdem kierował p. G. T.

Z tytułu stwierdzonego naruszenia nałożono na przedsiębiorcę - na podstawie art. 92 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 7 ust. 1 i 2 oraz art. 8 ust. 1-3 oraz art. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.) oraz lp. 1.3 załącznika do powołanej ustawy - karę pieniężną we wskazanej wyżej kwocie.

W odwołaniu od powołanej decyzji skarżący podniósł, iż posiadał ważną licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką. Nie dopełnił jedynie w terminie obowiązku zmiany licencji po zakupie nowego auta. Zamiany licencji dokonano niezwłocznie po otrzymaniu dowodu rejestracyjnego nowego pojazdu. Nie można jednak, w opinii strony, postawić znaku równości pomiędzy niedopełnieniem ww. obowiązku a faktem nieposiadania licencji. Przypadki, w których następuje cofnięcie licencji zostały enumeratywnie wymienione w ustawie o transporcie drogowym. Żaden z nich nie ma zastosowania wobec odwołującego się. Nałożenie kary pieniężnej za brak licencji w omawianym przypadku jest bezzasadne. Na poparcie swojej tezy odwołujący przywołał jedno z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego (z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. akt I OSK 2010/06).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00