Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 września 2009 r., sygn. VI SA/Wa 211/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2009 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Ogranicznik wylewu" 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. uchyla decyzję Urzędu Patentowego z dnia [...] grudnia 2005 r. w przedmiocie udzielenia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Ogranicznik wylewu"; 3. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2008 r. Urząd Patentowy RP, działając w trybie postępowania spornego, oddalił sprzeciw wniesiony przez S. W. (P. z siedzibą w S.). Powyższe rozstrzygnięcie zostało podjęte po rozpoznaniu sprawy o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Ogranicznik wylewu" nr [...] udzielonego na rzecz T. Sp. z o.o., T. na skutek sprzeciwu uznanego za bezzasadny. Podstawą prawną wskazaną w sentencji decyzji były następujące przepisy prawa materialnego: art. 102, 103 i 104 oraz art. 256 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. Nr 119/2003r. poz. 1117 ze zm., dalej: p.w.p.).
Do wydania decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Pismem z dnia [...] listopada 2006 r. S. W. (dalej jako: wnioskodawca; skarżący) wniósł sprzeciw wobec decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] grudnia 2005 r. o udzieleniu prawa z rejestracji na wzór przemysłowy pt. "Ogranicznik wylewu" nr [...] (dalej: sporny wzór) na rzecz T. Sp. z o.o., z siedzibą w T. Spornemu wzorowi wnioskodawca przeciwstawił własny wzór przemysłowy pt. "Zamknięcie wraz z elementami zapobiegającymi naciekom do butelek wypełnionych gęstym płynem" nr [...] podnosząc, iż sporny wzór nie spełnia kryteriów nowości oraz indywidualnego charakteru - art. 103 i 104 p.w.p.