Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 września 2009 r., sygn. IV SA/Po 355/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Radzicka Sędziowie WSA Maciej Dybowski(spr.) WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Protokolant referent Joanna Andrzejak po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 23 września 2009 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia Ekologicznego [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowego uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz Stowarzyszenia Ekologicznego [...] kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. /-/ E. Kręcichwost-Durchowska /-/G. Radzicka /-/M. Dybowski

Uzasadnienie

Dnia [...] grudnia 2005 r. B. P. wniósł o wydanie warunków określających zakres opracowania raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji polegającej na budowie 4 kurników o łącznej docelowej obsadzie 960 tysięcy kur rocznie (k. 7 akt administracyjnych). Postanowieniem z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] Wójt [...] (dalej Wójt) ustalił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Wskazując co powinien zawierać raport Wójt zaznaczył, że projektowana budowa budynków inwentarskich - kurników o obsadzie powyżej 240 DJP (współczynnika przeliczeniowego sztuk zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe inwentarza) należy do przedsięwzięć wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 43 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. 257/04/2573 ze zm.- dalej rozporządzenie z 2004 r.; k. 15-17 akt administracyjnych).

Decyzją z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej Kolegium), po rozpoznaniu odwołania Stowarzyszenia Ekologicznego [...] (dalej Stowarzyszenie) od decyzji Wójta [...] z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] określającej środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie 4 kurników o obsadzie ok. 760 DJP, ośmiu silosów paszowych, dwu zbiorników bezodpływowych, rozbudowy instalacji elektrycznej, wodociągowej i grzewczej oraz obiektów towarzyszących - uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że uzasadnienie zaskarżonej decyzji zawiera opis przebiegu postępowania, natomiast do istoty sprawy odniesiono się tylko w jednym zdaniu kończącym uzasadnienie decyzji. Organ I instancji stwierdził tylko, że inwestycja nie będzie oddziaływać na grunty sąsiednie. Zatem zaskarżona decyzja nie zawiera uzasadnienia spełniającego wymagania określone przez art. 56 ust. 7-8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t. j. Dz. U. 129/06/902 ze zm., obecnie tj. Dz. U. 25/08/150 ze zm. - dalej Prawo ochrony środowiska bądź poś). Nadto w decyzji organu I instancji zabrakło ustosunkowania się do wyników oceny inwestycji zawartej w raporcie i do postanowień uzgadniających. Organ I instancji nie dokonał również analizy opisanej w art. 47 poś (k. 115-120 akt administracyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00