Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 września 2009 r., sygn. I SA/Ol 559/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kantecka, Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.), Protokolant Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 30 września 2009r. sprawy ze skargi A. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 9 stycznia 2009 r., złożonym na urzędowym formularzu, A.G. na podstawie art. 14b § 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych skutków podatkowych wypłacenia przez spółkę dywidendy.

Opisując zdarzenie przyszłe, będące przedmiotem zapytania, podatnik wyjaśnił, iż jest pracownikiem Spółki A, wchodzącej w skład grupy kapitałowej B. Wnioskodawca jest uprawniony do uczestnictwa w programie akcjonariatu pracowniczego pod nazwą "[...]", którego celem jest subskrypcja akcji emitowanych w ramach podwyższenia kapitału zakładowego Spółki B, przeznaczona dla pracowników uprawnionych do objęcia akcji na podstawie stosownych uchwał w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego.

Podatnik może dokonać wyboru wariantu programu, w którym chce uczestniczyć. W pierwszym wariancie, o nazwie "[...]", pracownik uprawniony jest do subskrypcji akcji Spółki B za pośrednictwem funduszu zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe (nazwa francuska: "[...]"), instytucji powszechnie stosowanej we Francji dla realizacji programów akcjonariatu pracowniczego. Fundusz ten został utworzony we Francji zgodnie z prawem francuskim i w świetle aktualnie obowiązujących we Francji przepisów nie ma osobowości prawnej. Subskrypcja akcji w ramach tego wariantu będzie dokonywana poprzez fundusz C, który zostanie następnie skonsolidowany z Subfunduszem D, dalej zwanym "Subfunduszem"). Wnioskodawca otrzyma jednostki uczestnictwa w Subfunduszu, odpowiadające akcjom subskrybowanym w zamian za wkład osobisty oraz ewentualnie dodatek pieniężny. Akcje będą oferowane pracownikom po cenie równej średnim cenom otwarcia akcji Spółki B na paryskiej giełdzie papierów wartościowych na 20 dni giełdowych przed datą fixingu cen, co przypadałoby 26 marca 2009 r. Akcje Spółki B zostaną subskrybowane przez wnioskodawcę za pośrednictwem Subfunduszu, Początkowa wartość wydanych przez Subfundusz jednostek uczestnictwa będzie odpowiadała cenie subskrypcyjnej akcji subskrybowanych na rzecz wnioskodawcy. Wartość jednostek będzie ulegała zmianom odpowiadającym fluktuacjom cenowym akcji Spółki B. Jednostki uczestnictwa są papierami wartościowymi w rozumieniu art. 212L francuskiego Kodeksu Skarbowego. Jednostki uczestnictwa w Subfunduszu nie podlegają umorzeniu (z zastrzeżeniem kilku specjalnych wyjątków przewidzianych francuskim prawem) przed upływem pięciu lat od daty podwyższenia kapitału zakładowego Spółki B (tzw. okres blokady kończący się w 2014 r.). Przed upływem okresu blokady wszelkie dywidendy otrzymane przez Subfundusz od Spółki B będą reinwestowane przez Fundusz w dodatkowe akcje Spółki B i będą skutkowały wydaniem na rzecz podatnika nowych jednostek uczestnictwa lub ich ułamkowych części. Po upływie okresu blokady wnioskodawca będzie mógł umorzyć swoje jednostki uczestnictwa, otrzymując w zamian środki pieniężne lub akcje Spółki B. Umorzenie jednostek będzie miało formę odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa przez wnioskodawcę na rzecz Subfunduszu. Podatnik może także podjąć decyzję o zachowaniu jednostek uczestnictwa w Subfunduszu. Jeżeli zdecyduje się wnieść wkład osobisty w kwocie równej Cenie Referencyjnej jednej akcji Spółki B (tj. cenie bez dyskonta), otrzyma premię pieniężną w postaci 60% Ceny Referencyjnej, która wraz z wkładem osobistym przeznaczona będzie na subskrypcję dwóch akcji Spółki B za pośrednictwem Subfunduszu ("Dodatek pieniężny"). W rezultacie, w zamian za zapłatę Ceny Referencyjnej jednej akcji Spółki B wnioskodawca otrzyma dwie jednostki uczestnictwa w Subfunduszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00