Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 września 2009 r., sygn. III SA/Kr 1064/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Bożenna Blitek spr. Sędziowie : WSA Dorota Dąbek WSA Halina Jakubiec Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2009 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 sierpnia 2008 r . nr : [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokata P. Z. - Kancelaria Adwokacka ul. [...] kwotę 240 zł ( dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu podwyższoną o stawkę podatku VAT przewidzianą dla tego rodzaju czynności.
Uzasadnienie
W dniu 13 maja 2008r. K. G. złożył w Referacie ds. Dodatków Mieszkaniowych Wydziału Świadczeń Socjalnych Urzędu Miasta wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
W dniu [...] 2008r. Prezydent Miasta wydał decyzję nr [...], którą odmówił przyznania K. G. dodatku mieszkaniowego. Prezydent Miasta wyjaśnił, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych - dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem. Tymczasem jak wynika z przesłanego w dniu 27 czerwca 2008r. potwierdzenia zarządcy budynku - Gminy B - K. G. nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu (w toku sprawa o eksmisję). W związku z powyższym, w ocenie Prezydenta Miasta, nie spełnia on aktualnie jednej z podstawowych przesłanek zawartych w cyt. wyżej przepisie ustawy o dodatkach mieszkaniowych, dlatego też orzeczono o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego. Prezydent Miasta podkreślił przy tym, iż w powyższej kwestii organ przyznający dodatki mieszkaniowe nie ma możliwości działania uznaniowego.