Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 września 2009 r., sygn. III SA/Gl 451/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Mirosław Kupiec (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi G.U. (U.) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., rozpatrując odwołanie G.U. od własnej decyzji z dnia [...] r. nr [...], którą odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] r. nr [...], utrzymał w mocy decyzję wydaną przez organ pierwszej instancji.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

Decyzją z dnia [...] r. Naczelnika Urzędu Celnego w G. stwierdził, że towar w postaci samochodu osobowego [...] został nielegalnie wprowadzony na polski obszar celny i określił powstałe z mocy prawa należności celne w kwocie [...] zł. Organ wskazał na str. 2 decyzji, że "wysokość kwoty długu celnego została określona na podstawie elementów kalkulacyjnych właściwych dla chwili powstania długu celnego tj. [...] r.". W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 222 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm., zwaną dalej Kodeksem celnym) jest to dzień przedstawienia w Urzędzie Skarbowym w W. rachunku nr [...] z dnia [...] r.

W wyniku wniesienia odwołania od tej decyzji Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z dnia [...] r. nr [...] utrzymał ją w mocy.

W piśmie z dnia [...] r., uzupełnionym pismami z dnia [...] i [...] r., pełnomocnik strony złożył wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] r. powołując się na art. 247 § 1 pkt 3 i art. 248 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., zwaną dalej O.p.). W pierwszej kolejności wskazał, że decyzja ta została wydana po upływie terminów przedawnienia. Uznał przy tym, że nabywając przedmiotowy samochód strona nie mogła dowiedzieć się, że był on nielegalnie wprowadzony na polski obszar celny, gdyż działała w tym czasie w zaufaniu do urzędowych dokumentów w postaci dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz zaświadczenia z dnia [...] r. o przeprowadzonym badaniu technicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00