Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 września 2009 r., sygn. II SA/Gl 258/09
Uchwała rady gminy o odstąpieniu od obowiązku sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego nie może być uznana za przepis prawa miejscowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Organiściak (spr.), Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2009r. sprawy ze skargi W. D. na postanowienie Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia w sprawach z zakresu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżone postanowienie i orzeka, że nie podlega ono wykonaniu w całości, 2. zasadza od Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Postępowanie wszczęto na wniosek Wójta Gminy Ł., który w dniu [...] zwrócił się do Okręgowego Urzędu Górniczego w K. o uzgodnienie warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie mobilnego zakładu przeróbczego projektowanego na działce nr [...] i częściowo na działce [...], położonych w miejscowości N. Wniosek został złożony z uwagi na to, że przedmiotowe działki objęte były granicami terenu górniczego "[...]". Po uzupełnieniu braków, wniosek ponowiono w dniu [...] dołączając do niego uchwałę Rady Gminy Ł. nr [...] z dnia [...] o odstąpieniu od obowiązku sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego "[...]" (zwanej dalej uchwałą) w obrębie działek o numerach ewidencyjnych [...] i [...] położonych w obrębie geodezyjnym N. oraz działek o numerach ewidencyjnych [...], [...] i [...] położonych w obrębie geodezyjnym Ł.
W dniu [...] Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w K. (dalej OUG) wydał postanowienie (znak: [...]), w którym pozytywnie uzgodnił warunki zabudowy, dla inwestycji polegającej na budowie zakładu przeróbczego mobilnego o wielkości produkcji do [...] ton na dobę składającego się z zestawu kruszarki szczękowej, przesiewaczy, kruszarki stożkowej, budynku socjalno-administracyjnego, wraz z realizacją urządzeń budowlanych w rozumieniu art. 3 ust. 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), niezbędnych do użytkowania obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem zlokalizowanej na nieruchomości - działce oznaczonej nr ewidencyjnym [...] i części działki o nr ewidencyjnym [...] w miejscowości N., położonej na terenie górniczym "[...]", przy zastosowaniu takich rozwiązań projektowych, które uwzględnią następujące czynniki geologiczno-górnicze: 1) położenia opiniowanego terenu w odległości od granic udokumentowanego złoża - 60m, 2) położenia terenu w stosunku do frontu eksploatacyjnego - docelowo około 80m. Uzgadniając pozytywnie projektowane zamierzenie inwestycyjne W.D. zwanego dalej skarżącym, a prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą PPHU A - W.D., ul. [...], T., organ I instancji w uzasadnieniu wskazał, że do wniosku dołączono uchwałę Rady Gminy Ł. z dnia [...] Nr [...], w sprawie odstąpienia od obowiązku sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego "[...]" w obrębie działek o nr ewidencyjnych [...] i [...] położonych w obrębie geodezyjnym N. Podkreślono, iż przeprowadzone rozpoznanie, w tym opinia górniczo-geologiczna Nr [...] z dnia [...] przedsiębiorcy, wykazało że projektowany zakład usytuowany jest w granicach terenu górniczego "[...]". Wskazano, iż teren górniczy wyznaczony został w koncesji Marszałka Województwa [...] z dnia [...] udzielonej w/w W.D., na wydobywanie wapieni dewońskich z części złoża "[...]".