Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 sierpnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 628/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Małgorzata Malinowska-Grakowicz, Sędziowie Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz, Sędzia WSA - Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 11 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi : ,,A-- Sp. z o. o. we W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] Naczelnik D. Urzędu Skarbowego we W. wydał decyzję nr [...], w której określił dla A Sp. z o.o. z/s we W. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2001 r.
Przedmiotową decyzję organ podatkowy uznał za doręczoną w trybie art. 153 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm.), dalej w skrócie OP, z uwagi na odmowę jej przyjęcia przez pełnomocnika A Sp. z o.o. - doradcę podatkowego K. M. w dniu [...].
W dniu [...] Spółka złożyła odwołanie od decyzji organu I instancji nr [...] z dnia [...] wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności.
Dyrektor Izby Skarbowej we W. postanowieniem z dnia [...] nr [...] odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania i postanowieniem nr [...] z tego samego dnia stwierdził, że przedmiotowe odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu do jego wniesienia. W uzasadnieniu wskazał, iż pełnomocnik A Sp. z o.o. odwołanie wniósł w dniu [...], a więc po upływie 14 dniowego terminu do jego wniesienia, przewidzianego w art. 223 § 2 pkt 1 OP.
W złożonej skardze pełnomocnik A Sp. z o.o. z/s we W. zaskarżonemu postanowieniu pozostawiającemu odwołanie bez rozpoznania zarzuca naruszenie art. 228 § 1 pkt 2 OP przez błędne zastosowanie art. 233 § 1 pkt 3 w związku z art. 208 § 1 OP poprzez ich niezastosowanie.