Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2009 r., sygn. V SA/Wa 702/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Dorota Mydłowska (spr.), Protokolant - Justyna Macewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektor Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe; oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z dnia 21 kwietnia 2009 r. (data nadania pocztowego) A. Spółki z o.o. z siedzibą w W. jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] marca 2009 r. nr [...] w części utrzymującej w mocy decyzję wydaną przez Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] kwietnia 2005 r. nr [...] o uznaniu zgłoszenia celnego z [...] czerwca 2002 r. SAD nr [...] za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej importowanych towarów.
Zaskarżone orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:
W dniu [...] czerwca 2002 r. A. Spółka z o.o. w W. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, na podstawie dokumentu SAD nr [...] towar w postaci leków. Do zgłoszenia celnego załączyła m.in. faktury handlowe wystawione przez eksportera - firmę B. Sp. z o.o. z [...] oraz deklarację wartości celnej. Naczelnik Urzędu Celnego w W. przyjął ww. zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i § 2 Kodeksu celnego, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną oraz określenie kwoty wynikającej z długu celnego.
W wyniku przeprowadzonej następnie kontroli dokumentacji księgowej importera oraz postępowania celnego wszczętego z urzędu, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. decyzją z [...] kwietnia 2005 r., uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturach handlowych wartość sprowadzanych leków została zawyżona. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołał się na ujawnione umowy dystrybucyjne z [...] września 2000 r. oraz z [...] października 2001 r., zawarte przez polską spółkę z kontrahentem zagranicznym B. z siedzibą w [...] oraz na wystawioną na podstawie postanowień umownych notę kredytową z [...] czerwca 2002 r. opiewającą na kwotę [...], dotyczącą "dodatku motywacyjnego". Wobec tego, iż nota kredytowa nie została przedstawiona organom celnym w dacie zgłoszenia, należało uznać, że wartość celna importowanych leków powinna ulec korekcie. Organ pierwszej instancji - z uwagi na stanowisko strony, iż nie jest w stanie określić, które noty kredytowe odpowiadają konkretnym zgłoszeniom - przyporządkował notę z [...] czerwca 2002 r. do zgłoszeń celnych w II kwartale 2002 roku oraz dokonał odpowiedniego obniżenia wartości celnej towarów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right