Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2009 r., sygn. V SA/Wa 2608/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko - Jabłońska, Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Małgorzata Rysz, , Protokolant - Urszula Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia ... lipca 2008 r. nr ... w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony; oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z ... stycznia 2008 r. T. M. wystąpiła w imieniu swoim i małoletnich dzieci ..., ..., ... i ... do Wojewody ... o zezwolenie na zamieszkanie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na czas oznaczony.
Wniosek złożyła w trybie art. 18 ust. 1 ustawy z 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.
Decyzją z ... marca 2008 r. nr ... Wojewoda ... odmówił udzielenia wnioskodawczyni i jej dzieciom zezwolenia na zamieszkanie i zobowiązał ich do opuszczenia terytorium Polski w terminie 7 dni od doręczenia decyzji oraz nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Wojewoda wskazał, że cudzoziemka złożyła wniosek po upływie terminu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Od decyzji tej strona złożyła odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w którym wnosiła o uchylenie decyzji i wstrzymanie rygoru natychmiastowej wykonalności. W odwołaniu przyznała, że wniosek złożyła po wymaganym terminie lecz podniosła, że było to wynikiem choroby jej dzieci, które zachorowały na ... Stwierdziła ponadto, że okoliczność dotycząca jej nieznajomości polskiego prawa nie powinna działać na jej niekorzyść. Powołała się także na swoje wieloletnie zamieszkiwanie na terenie Polski oraz na to, że dzieci władają jedynie językiem polskim poza tym dwoje z nich chodzi do szkoły, co uniemożliwia rodzinie wyjazd na ... i podjęcie tam nauki przez dzieci. Podkreśliła swoje i rodziny związanie z Polską i jej kulturą. Niezależnie od tego podniosła, że pobyt rodziny w Polsce stwarza jej lepsze warunki życiowe.