Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Po 27/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Protokolant st. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie ustalenia dopuszczalnego poziomu hałasu I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty P. z dnia (...) nr (...), II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Spółki kwotę (...),- zł (...) tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/D. Rzyminiak-Owczarczak /-/ J. Szaniecka /-/E. Brychcy

Uzasadnienie

W wyniku interwencji mieszkańców budynku mieszkalnego przy ul. (...) w P., którzy wskazywali na uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu produkcyjnego Spółki "A" w związku z emisją uciążliwego hałasu, w szczególności w porze nocnej, Starostwo Powiatowe w P. zwróciło się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - Delegatura w P. o przeprowadzenie kontroli na wskazaną okoliczność. Kontrolę przeprowadzono w dniu (...) czerwca 2007 r., w godzinach od 09.30 do 11.30 (pora dnia).

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska pismem z dnia (...) lipca 2007 r., działając na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (tj. Dz.U. z 2007 r. Nr 44 poz. 287 ze zm.) oraz art. 115a ust. 1 i 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 25 poz. 150 ze zm.), wystąpił do Starosty P. o wydanie decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. W wystąpieniu zawarł informację o ustaleniach kontroli, załączając do pisma sprawozdanie z kontroli, nr (...). Wskazano, iż przeprowadzona kontrola wykazała przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, co uzasadnia wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Kontrolowana jednostka usytuowana jest w zachodniej części miasta P., badania przeprowadzono na terenie posesji przy ul (...), w którym mieści się Stowarzyszenie "B" Centrum Pomocy Bliźnim "C" Dom dla Matek z Dziećmi i Ludzi z Przemocy (punkt pomiarowy nr 1) oraz przed budynkiem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. (...) (punkt nr 2). Kontrola poziomu dźwięku w środowisku wykazała przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w wysokości 1,3 dB dla pory dnia, na terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Pomiarami objęto łączną pracę maszyn i urządzeń w hali produkcyjnej zakładu Spółki "A" - wentylatora wyciągowego ze stanowisk spawalniczych (1 szt.), sprężarki śrubowej i tłokowej (1 szt.), wentylatorów plazmy (7 szt.) oraz trzech wózków widłowych przy udziale czynności załadunkowo-rozładunkowych na placu. Przedstawiono przyjętą metodę pomiarów, warunki meteorologiczne panujące podczas pomiarów, opis procedury pomiarowej i wykorzystanej aparatury, wyniki pomiarów. Wskazano, że dla badanego terenu równoważny poziom dźwięku A (dB) (LAeq (dB) wynosi dla pory dnia 55,0 dB (w godzinach 6:00 - 22:00 oraz 45 dB dla pory nocy (22:00 6:00). Wskazano, iż funkcję terenów, na których usytuowano punkty pomiarowe przyjęto w oparciu o informacje uzyskaną z Urzędu Miasta w P. - dla rejonu ulicy (...) obowiązywał w dacie kontroli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, gdy teren może być zaliczony do kilku rodzajów terenów, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, uznaje się, że dopuszczalne poziomu hałasu powinny być ustalone, jak dla przeważającego rodzaju terenu. Badania wskazywały, że równoważny poziom dźwięku emitowanego do środowiska z terenu Spółki wynosił w pkt nr 1 - 56.3 dB, natomiast w pkt nr 2 - 58,1 dB.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00