Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Po 278/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2009r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) nr (...) w przedmiocie prawa jazdy; oddala skargę /-/ D.Rzyminiak-Owczarczak /-/ W.Batorowicz /-/ J.Szaniecka

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia (...) września 2008 r. M. L. zwrócił się do Starosty O. z wnioskiem o wymianę prawa jazdy wydanego za granicą bez sprawdzenia kwalifikacji. Do wniosku załączono kserokopię prawa jazdy nr (...), kat. A. B, C1, C, , wydanego w dniu (...) września 2008 r. przez Lwowski Wydział REP DAI; tłumaczenie dokumentu przez tłumacza przysięgłego oraz kserokopię dowodu osobistego seria (...) wydanego w dniu (...) stycznia 2005 r. przez Wójta Gminy O.

Decyzją z dnia (...) grudnia 2008 r., znak (...), Starosta O. odmówił wymiany zagranicznego prawa jazdy kat. A. B, C1, C nr (...) wydanego w dniu (...) września 2008 r. przez Lwowski Wydział REP DAI.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ wskazał, że w toku prowadzonego postępowania ustalono, że wnioskodawca posiada krajowe prawo jazdy kat. B, C, E, T wydane bezterminowo przez Starostę O. w dniu (...) kwietnia 2001 r. Prawomocnym wyrokiem z dnia (...) listopada 2001 r., sygn. akt (...), Sąd Rejonowy nałożył na M. L. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w wyjątkiem pojazdów na które wymagana jest kategoria prawa jazdy C na okres dwóch lat - od (...) września 2001 r. do (...) września 2003 r. Na wniosek M. L. z dnia (...) lutego 2002 r. zostało mu wydane, w dniu (...) lutego 2002 r., prawo jazdy kat. C. W dniu (...) października 2003 r., po upływie kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wnioskodawca otrzymał zaświadczenie na egzamin kontrolny prawa jazdy kat. B i E. Wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia (...) września 2003 r. sygn. akt (...), wobec M. L. orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres trzech lat - od (...) lutego 2004 r. do (...) lutego 2007 r. W związku z powyższym organ wystąpił o zwrot prawa jazdy kategorii C, jednakże wnioskodawca w dniu (...) października 2006 r. oświadczył, iż prawo jazdy zostało mu skradzione. Po upływie okresu, na który zgodnie z wyrokiem z dnia (...) września 2003 r. orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, M. L. dwukrotnie wystąpił z wnioskiem o skierowanie na egzamin kontrolny, lecz do dnia wydania przedmiotowej decyzji do egzaminu kontrolnego nie przystąpił. W dalszej części uzasadnienia organ powołał się na treść art. 97 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. 2005 r. Nr 108 poz. 908 ze zm.), zgodnie z którym kierujący może posiadać tylko jedno prawo jazdy, oraz art. 94 ust. 1 pkt 2 lit. a powyższej ustawy, stwierdzający, że na terytorium RP odpowiednim pojazdem może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez Państwo będące stroną Konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu w dniu 08 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r., Nr 5 poz. 40 i 44), a której strona jest Ukraina. Zdaniem organu z uwagi na fakt zamieszkiwania M. L. na stałe w Polsce powyższy przepis nie miał zastosowania. Stąd brak było podstaw do wymiany uzyskanego na Ukrainie prawa jazdy na krajowe prawo jazdy bez sprawdzenia kwalifikacji. Wskazano, że strona posiada krajowe prawo jazdy kat. B, C, E, T wydane bezterminowo w dniu (...) kwietnia 2001 r., a obecnie powinna przystąpić do egzaminu kontrolnego, po którego zdaniu mogłaby wystąpić z wnioskiem o zwrot przedmiotowego prawa jazdy. Zdaniem Starosty wymiana prawa jazdy uzyskanego na Ukrainie na prawo jazdy krajowe doprowadziłoby do sytuacji, gdy strona posiadałaby dwa prawa jazdy, co stałoby w sprzeczności z treścią art. 94 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz umożliwiałoby obejście przepisów nakazujących przystąpienie do egzaminu kontrolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00