Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 sierpnia 2009 r., sygn. II SAB/Kr 28/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka- Duda (spr.) Sędziowie: WSA Renata Czeluśniak WSA Krystyna Daniel Protokolant: Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi A.P. na bezczynność Wojewody [ ] I. zobowiązuje Wojewodę [ ] do wydania w terminie jednego miesiąca aktu administracyjnego w sprawie dotyczącej realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej znak [ ] zasądza od Wojewody [ ] na rzecz skarżącego A.P. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postępowanie sądowoadministracyjne w niniejszej sprawie zostało wszczęte na skutek skargi A.P. z dnia 20 marca 2009 roku na bezczynność Wojewody w sprawie przyznania rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Skarżący domagał się zobowiązania organu administracji publicznej do załatwienia sprawy w terminie dwóch tygodni od uprawomocnienia się wyroku oraz zasądzenia kosztów postępowania, zarzucając naruszenie przepisów postępowania, a to : art. 35§ 3 k.p.a. - poprzez nie załatwienie sprawy w terminie; art. 36§ 1 k.p.a. - poprzez zaniechanie skutecznego poinformowania go o przyczynach zwłoki oraz wskazania nowego terminu załatwienia sprawy; art. 8 w związku z art. 12 k.p.a. - polegające na niewłaściwym jego zastosowaniu i nieuzasadnionym przewlekaniu postępowania bez merytorycznego usprawiedliwienia; art. 35 § 2 k.p.a. - poprzez niezałatwienie sprawy w terminie miesięcznym.

Uzasadniając powyższe skarżący wskazał, że wniosek o rekompensatę złożył 7 grudnia 1990 roku w ówczesnym Urzędzie Rejonowym w K. Postanowieniem Prezydenta Miasta K. z dnia [...] marca 2005 roku sprawa została przekazana Wojewodzie . W dniu 26 lutego 2008 roku przedłożył wszystkie dokumenty, wymagane ustawą z dnia 8 lipca 2005 roku o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a mimo to, pismem z dnia 6 marca 2008 roku został wezwany do dostarczenia oświadczeń świadków, złożonych przed konsulem, ponieważ organ uznał oświadczenia, złożone przed notariuszem, za niewystarczające. Kolejnym pismem z tego samego dnia skarżący został zawiadomiony, że wyznaczono nowy termin załatwienia sprawy na dzień 6 grudnia 2008 roku. W dniu 3 października 2008 roku przedłożył żądane oświadczenia w nakazanej formie. W dniu 10 grudnia 2008 roku otrzymał pismo informujące, że sprawa zostanie załatwiona do 3 kwietnia 2009 roku oraz wzywające do przedłożenia dokumentów archiwalnych poświadczających, że osoby uprawnione do rekompensaty lub ich następcy prawni otrzymali z tego tytułu rekompensatę i przekazania informacji, czy jego spadkobiercy otrzymali ekwiwalent za mienie pozostawione we wsi O. , a także do dołączenia uwierzytelnionej notarialnie kserokopii dowodu osobistego R.G.-P .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00