Wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 sierpnia 2009 r., sygn. I SA/Ke 237/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Jagiełło, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Banach, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2009r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 7 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r. oddala skargę.
UZASADNIENIE
I SA/Ke 237/09
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] określającą J. S. zobowiązanie podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005r. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w kwocie 14.326 zł.
W uzasadnieniu decyzji organ drugiej instancji wskazał, że w wyniku kontroli ustalono, iż w 2005r. J. S. prowadziła niezarejestrowaną działalność gospodarczą polegającą na handlu używanymi samochodami. Podatniczka nie kwestionowała faktu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na handlu samochodami używanymi. Podnosiła natomiast, że w dokonanym wyliczeniu dochodu nie uwzględniono kosztów transportu samochodów. Jednocześnie nie była w stanie dostarczyć żadnych informacji dotyczących kosztów sprowadzania samochodów, bowiem wszelkich czynności związanych z zakupem i sprowadzaniem samochodów dokonywał jej mąż H. S., a ona nie uzyskała z tego tytułu żadnych korzyści majątkowych. Ponadto wskazywała, że ustalając dochód ze sprzedaży samochodów źle przyjęto wartości zakupionych samochodów, bowiem osoby sprowadzające samochody z zagranicy zaniżały wartość pojazdów w umowach zakupu co jest praktyką powszechnie znaną i stosowaną.
Organ drugiej instancji wskazał, że J. S. udzieliła mężowi H. Sprawce pełnomocnictwa do nabycia w jej imieniu i na jej nazwisko samochodu dowolnej marki, zawarcia umowy kupna - sprzedaży, dokonania wszelkich czynności związanych z opłatą podatku od czynności cywilnoprawnych, dokonania rejestracji nabytego samochodu oraz składania wszelkich oświadczeń woli dotyczących czynności związanych z nabyciem samochodu, jak również podejmowania wszelkich innych czynności niezbędnych do realizacji udzielonego pełnomocnictwa. W 2005r. H. S. w imieniu i na rzecz J. S. sprowadził z N.trzy samochody osobowe, które następnie zostały sprzedane w Polsce osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej.