Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Go 496/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi B.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku rodzinnego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2009 r., nr [...], wydaną z upoważnienia Wójta Gminy przez Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej, organ odmówił przyznania B.M. zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego: dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania -na dziecko P.M..
W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że przyczyną odmowy przyznania świadczenia rodzinnego w postaci zasiłku rodzinnego, oraz dodatków do tego zasiłku było przekroczenie kryterium dochodowego określonego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia
28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Z załączonego do wniosku zaświadczenia Urzędu Skarbowego z dnia [...] czerwca 2008 r. Nr [...] wynikało, że B.M. osiągnęła w 2007 roku dochód w łącznej wysokości 21.086,13 złotych, który w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie wyniósł 876,08 złotych. Kryterium dochodowym uprawniającym do uzyskania przez osobę ubiegającą się o świadczenia rodzinne, w tym do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku jest kwota przewidziana w art. 5 ust. 1 ww. ustawy tj. 504 złotych. Organ uznał zatem, że brak spełnienia przez B.M. ustawowej przesłanki w postaci dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie nieprzekraczającego kwoty 504 złotych był podstawą wydania decyzji o odmowie przyznania ww. świadczeń rodzinnych na dziecko B.M..
Od powyższej decyzji B.M. złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez organ l instancji. W uzasadnieniu podała, że w 2007 roku pobierała zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne, a w wyniku ustania zatrudnienia utraciła dochód w postaci wynagrodzenia za pracę (pracowała do [...] września 2007 r.). Następnie od dnia [...] września 2007 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał jej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.