Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. III SA/Wr 96/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 lipca 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody D. na §1 ustęp 4 - zmieniający brzmienie § 10 ust. 1 Statutu Związku Międzygminnego Ś.-O., we fragmencie "w obecności co najmniej połowy" - uchwały Rady Miejskiej w O. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zmiany w Statucie Związku Międzygminnego Ś.-O. I. orzeka o niezgodności z prawem zaskarżonego fragmentu § 1 ustęp 4 uchwały; II. określa, że zaskarżony przepis uchwały nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wojewoda D., powołując się na art. 93 ust. 1 w związku z art. 99 ust. 1a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm., powoływanej dalej jako "u.s.g." lub "ustawa"), zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu § 1 ust. 4 uchwały Rady Miejskiej w O. z dnia [...] r., Nr [...] w sprawie zmian w statucie Związku Międzygminnego Ś.-O., zmieniający treść § 10 ust. 1 Statutu Związku Międzygminnego Ś.-O., we fragmencie: "w obecności co najmniej połowy", wnosząc o stwierdzenie jego nieważności.

W uzasadnieniu skargi organ nadzoru zacytował kwestionowany - we wspomnianym fragmencie - przepis zaskarżonej uchwały, w jego następującym brzmieniu: "Zgromadzenie na pierwszym posiedzeniu odbywającym się po wyborach wójtów wybiera spośród swego grona Przewodniczącego Zgromadzenia i jego Zastępcę. Wyboru dokonuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu zgromadzenia, w głosowaniu tajnym". W ocenie Wojewody, przyjmując takie uregulowanie Rada Gminy postanowiła, że bezwzględna większość głosów będzie liczona od liczby obecnych członków zgromadzenia, przy obecności na posiedzeniu co najmniej połowy członków. Zgodnie zaś z art. 71 u.s.g., bezwzględna większość głosów powinna być liczona od całości składu statutowego zgromadzenia, bez względu na to, ilu członków będzie obecnych na zgromadzeniu. Według organu nadzoru, działaniem tym Rada Gminy naruszyła w istotny sposób art. 71 ustawy.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00