Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. III SA/Wr 101/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca) Sędzia NSA Józef Kremis Protokolant Paulina Białkowska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 lipca 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody D. na § 10 ust. 1 we fragmencie "w obecności co najmniej połowy" załącznika do uchwały Zgromadzenia Związku Międzygminnego Ś. - O. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zmiany Statutu Celowego Związku Gmin pod nazwą Związek Międzygminny Ś. - O. I. orzeka o niezgodności z prawem zaskarżonego fragmentu § 10 ust. 1 uchwały; II. określa, że zaskarżony przepis uchwały nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Wojewoda D, skargą z dnia [...] r., na podstawie art. 93 ust. 1 w zw. z art. 99 ust. 1 a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej u.s.g. lub ustawa o samorządzie gminnym), zaskarżył § 10 ust. 1 we fragmencie: "w obecności co najmniej połowy" załącznika do uchwały Nr [...] Zgromadzenia Związku Międzygminnego Ś.-O. z dnia [...] r. w sprawie zmiany Statutu Celowego Związku Gmin pod nazwą: Związek Międzygminny Ś.-O. i wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w zakresie zaskarżenia, jako podjętej z istotnym naruszeniem art. 71 ustawy o samorządzie gminnym.
W uzasadnieniu organ nadzoru wskazał, że w § 10 ust. 1 załącznika do uchwały zmieniającego brzmienie Statutu związku zapisano: "Zgromadzenie na pierwszym posiedzeniu odbywającym się po wyborach wójtów wybiera spośród swego grona Przewodniczącego Zgromadzenia i jego zastępcę. Wyboru dokonuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu zgromadzenia, w głosowaniu tajnym." Tym samym, zdaniem organu nadzoru, mocą tego zapisu postanowiono, że bezwzględna większość głosów będzie liczona od ilości obecnych członków zgromadzenia, przy czym na posiedzeniu zgromadzenia musi być obecna co najmniej połowa członków, a zgodnie z przepisem prawa bezwzględna większość głosów powinna być liczona od całości składu statutowego zgromadzenia, bez względu na to, ilu będzie obecnych członków na zgromadzeniu.