Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2009 r., sygn. III SA/Wr 207/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 lipca 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody D. na § 1 - zmieniający brzmienie § 10 ust. 1 Statutu Związku Międzygminnego Ś.-O., we fragmencie "w obecności co najmniej połowy" - uchwały Rady Miejskiej w Z. z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie zmiany w Statucie Związku Międzygminnego Ślęza-Oława I. orzeka o niezgodności z prawem zaskarżonego fragmentu § 1 uchwały; II. określa, że zaskarżony przepis uchwały nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wojewoda D. - powołując się na art. 93 ust. 1 w zw. z art. 99 ust. 1a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm., zwanej dalej w skrócie "u.s.g.") - zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu § 1 uchwały Rady Gminy Z. z dnia [...] r. (Nr [...]) w sprawie zmian w statucie Związku Międzygminnego Ś.-O., zmieniający treść § 10 ust. 1 Statutu Związku Międzygminnego Ś.-O. we fragmencie "w obecności co najmniej połowy", wnosząc o stwierdzenie nieważności uchwały w tym zakresie.

W § 1 uchwały zmieniającej § 10 ust. 1 Statutu Związku przyjęto, że "Zgromadzenie na pierwszym posiedzeniu odbywającym się po wyborach wójtów wybiera spośród swego grona Przewodniczącego Zgromadzenia i jego Zastępcę. Wyboru dokonuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu zgromadzenia, w głosowaniu tajnym". Zdaniem Wojewody, mocą tego przepisu Rada Gminy postanowiła, że bezwzględna większość głosów będzie liczona od liczby obecnych członków zgromadzenia, przy obecności na posiedzeniu co najmniej połowy członków. Tymczasem, według art. 71 u.s.g., bezwzględna większość głosów powinna być liczona od całości składu statutowego zgromadzenia bez względu na to, ilu członków będzie obecnych na zgromadzeniu. W ocenie organu nadzoru, takim działaniem Rada Gminy naruszyła istotnie art. 71 u.s.g.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00