Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2009 r., sygn. IV SA/Wa 768/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Wykowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Sędzia WSA Michał Sowiński, Protokolant Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2009 r. sprawy ze skargi T. W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej - oddala skargę -
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zwanego dalej "Sądem", decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwany dalej także "Ministrem", utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2008 r. nr [...], odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta J. z dnia [...] lutego 1996 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania T. W., zwanego dalej "skarżącym", z pobytu stałego w lokalu położnym przy ul. [...] w J., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Wojewody [...].
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Minister wyjaśnił, że z wniosku A. W., byłej żony skarżącego, Prezydent Miasta J. prowadził postępowanie w sprawie wymeldowania skarżącego z pobytu stałego w lokalu położonym przy ul. [...] w J.
Decyzją z dnia [...] lutego 1996 r. Prezydent Miasta J. orzekł o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego w spornym lokalu. Decyzja została odebrana w dniu [...] lutego 1996 r. przez przedstawiciela reprezentującego T. W. Przedstawiciel ten nie złożył odwołania do organu drugiej instancji, w związku z czym decyzja stała się prawomocna z dniem [...] lutego 1996 r. W dniu [...] września 1996 r. skarżący zgłosił się do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta J. i odebrał kserokopię tej decyzji.
W dniu [...] września 1996 r. skarżący wniósł odwołanie od decyzji Prezydenta Miasta J. z dnia [...] lutego 1996 r. Postanowieniem z dnia [...] października 1996 r. Wojewoda [...] stwierdził niedopuszczalność odwołania z uwagi na "wyczerpanie toku postępowania". Następnie pismem z dnia [...] grudnia 2000 r. skarżący wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta Miasta J. Postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2001 r. odmówiono zainteresowanemu przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Nie zgadzając się z treścią tego rozstrzygnięcia T. W. wniósł skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego we W., który wyrokiem z dnia 25 listopada 2003 r. sygn. akt II SA/Wr 156/2001 oddalił skargę.