Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 lipca 2009 r., sygn. III SA/Wa 386/09
Sąd uwzględniając w całości skargę na interpretację wydaną po terminie trzech miesięcy, a więc z naruszeniem art. 14d O.p., z uwagi na treść art. 14o O.p. nie narusza art. 134 par. 2 P.p.s.a.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2009 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
S. spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w W. (dalej: "Spółka") we wniosku z 18 lipca 2008 r. (data wpływu 24 lipca 2008 r.) zwróciła się z pytaniami:
1. czy przy wyliczeniu różnic kursowych może uwzględniać dzień wystawienia faktury pro forma, czy zawsze musi ustalać kurs waluty z dnia wystawienia faktury ostatecznej?
2. czy przy transakcjach, do których sporządzany jest dokument SAD, należy przy ustaleniu wysokości różnic kursowych brać pod uwagę datę wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towaru, czy też datę sporządzenia dokumentu SAD lub datę, w którą Urząd Celny potwierdził przywóz towaru?
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka nabywa towary od kontrahentów z zagranicy w walucie obcej. Różnice kursowe ustala stosownie do art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 Nr 54 poz. 654 ze zm., dalej: "u.p.d.p."). Przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych otrzymuje towar wraz z fakturą pro forma wystawioną przez kontrahenta. Faktura ostateczna ma inną datę i dosyłana jest później. W odniesieniu natomiast do towarów od podmiotu mającego siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej Spółka otrzymuje dokument SAD oraz fakturę importową. Często data wskazana na SAD (data wystawienia) i data przywozu towaru jest różna od daty wystawienia faktury zakupu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right