Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 lipca 2009 r., sygn. IV SA/Po 263/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Ewa Makosz-Frymus ( spr ) Sędziowie WSA Bożena Popowska WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st.sekr.sąd. Agata Tyll-Szeligowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 16 lipca 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) nr (...) w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia o d d a l a s k a r g ę /-/ I. Kucznerowicz /-/ E. Makosz-Frymus /-/ B. Popowska

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia (...) Nr (...) Prezydent Miasta P., działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 16 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa), art. 47k, art. 47I, ust. 1, 4 i 8, art. 64 ustawy z dnia 16 października 1991r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 ze zm. dalej ustawa o ochronie przyrody) oraz § 1,2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003r. w sprawie jednostkowych stawek kar za usuwanie drzew (Dz. U. z 2003r. Nr 99, poz. 907) wymierzył Schronisku Młodzieżowemu przy ul. G. (...) w P. administracyjną karę pieniężną za usunięcie bez zezwolenia trzech drzew w kwocie (...) zł.

W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu (...) pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta P. przeprowadzili oględziny na terenie przedmiotowego schroniska młodzieżowego. Na miejscu stwierdzono, że na terenie schroniska zostały usunięte bez zezwolenia trzy drzewa - samosiewy robinii akacjowej, posiadające łącznie osiem pni. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i po przeprowadzeniu kilku rozpraw administracyjnych w dniach (...), (...),(...) i (...) oraz po przesłuchaniu świadków ustalono, że usuniecie przedmiotowych drzew nastąpiło w dniu (...) na polecenie kierownika schroniska pani D. K. W związku z dokonanymi ustaleniami Wydział Ochrony Środowiska zlecił dr inż. M. T., biegłemu z zakresu dendrologii i dendrometrii, wykonanie ekspertyzy dotyczącej ustalenia obwodów 8 pni ściętych drzew. Organ I instancji odwołując się do treści art. 47 e ustawy o ochronie przyrody wskazał, że usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić na wniosek władającego za zezwoleniem prezydenta miasta. Usunięcie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia, stosownie do przepisu art. 47k cyt. ustawy zagrożone jest administracyjną karą pieniężną. Zdaniem organu I instancji istnieją zatem podstawy do obciążenia przedmiotowego schroniska karą pieniężną za usunięcie 3 drzew bez zezwolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00