Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. I SA/Op 208/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędziowie: Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 czerwca 2009r. sprawy ze skargi "A" w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 grudnia 2008r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym dnia 30.09.2008 r. i uzupełnionym pismami z dnia 26.11.2008 r. i 1.12.2008 r. skarżący E.M. zwrócił się do Ministra Finansów- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w związku z zamierzonym wewnątrzwspólnotowym nabyciem środka zapobiegającego zamarzaniu, zawierającego w swym składzie alkohol etylowy skażony.

Przedstawiając stan faktyczny w zakresie tego zdarzenia przyszłego podał, że posiada Wiążącą Informację Taryfową (WIT) wydaną dnia 25.06.2008 r. przez organy niemieckie i dokona od niemieckiego kontrahenta zakupu środka zapobiegającego zamarzaniu o kodzie CN 3820 00 00 (koncentrat do spryskiwaczy) - zgodny ze skażeniem na 100L: alkohol etylowy ok. 94-99,9%, izopropylalkohol 3%, benzoesan denaturujący 2 gramy i środek powierzchniowo czynny Tenside 0,05%.

W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytania:

1) czy Wiążąca Informacja Taryfowa niemiecka jest uznawana w Polsce?

2) czy na ten towar należy mieć skład podatkowy?

3) czy podatek akcyzowy zostanie nałożony i w jakiej wysokości?

4) czy zostaną nałożone inne należności podatkowe?

5) czy należy zgłaszać przywóz takiego towaru?

Przedstawiając własne stanowisko podał, że na towarze nie ciąży podatek akcyzowy, nie trzeba mieć składu podatkowego ani nie ma obowiązku zgłaszania przywozu tego towaru, niemiecki WIT powinien być bezwzględnie uznawany w Polsce, a przy skażeniu alkoholu na podstawie rozporządzenie UE 3199/93 obojętnie jakim skażeniem wymienionym w tym rozporządzeniu i z różnych krajów stawka akcyzy będzie wynosić 0%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00