Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. II SA/Op 157/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr) Sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 lipca 2009 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez W. B. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "A" w K. jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...] nr [...] mocą której utrzymano w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Opolu z dnia [...], nr [...] nakładającą na skarżącego karę pieniężną w kwocie 8000 zł. za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji.

Wydanie tych aktów administracyjnych poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

W dniu 13 czerwca 2008 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Opolu zatrzymali do kontroli drogowej na drodze krajowej A 4 zespół pojazdów samochodowych o numerach rejestracyjnych B i C kierowanych przez W. J. Kierowca prowadził samochód marki Volkswagen Transporter, którym ciągnął lawetę przewożącą samochód osobowy marki Audi A4. Na żądanie kontrolujących W. J. nie przedłożył wymaganego wypisu z zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne, ani wypisu z licencji na transport drogowy.

Organ wszczął postępowanie administracyjne postanowieniem z dnia 29 sierpnia 2008 r., w odpowiedzi na które W. B. złożył wyjaśnienie, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów a kierowca W. J. w ramach tej działalności przewoził do Polski samochód nabyty przez przedsiębiorcę w Niemczech i przeznaczony do dalszej odsprzedaży.

W. B. przedstawił umowę o dzieło nr [...] z dnia 12 czerwca 2008 r., z której wynikało, że jako zamawiający powierzył W. J. wykonanie dzieła w postaci usługi transportowej przewozu samochodu z Niemiec do Polski. W umowie określono jej czas trwania oraz wynagrodzenie wykonawcy. W punkcie ósmym umowy określono, że w sprawach nią nieuregulowanych mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00