Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. II SA/Op 138/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz - spr. Protokolant st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 lipca 2009r. sprawy ze skargi T. G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odstąpienia od nałożenia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) określa, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu. .

 

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi, wniesionej przez T. G. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Opola z dnia [...], nr [...], o nienakładaniu na A. J. obowiązku sporządzania raportu oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na instalacji mobilnego węzła betoniarskiego wraz z infrastrukturą techniczną i komunikacją wewnętrzną oraz budową obiektu administracyjnego z częścią warsztatową na działce nr A w O. przy ul. [...], obręb [...].

Wydanie zaskarżonego postanowienia poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

Wnioskiem z dnia 7 lutego 2008 r. A. J., prowadzący firmę "B", wystąpił do Prezydenta Miasta Opola o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na instalacji mobilnego węzła betoniarskiego o wydajności ok. 60 m3 masy betonowej na godzinę wraz z infrastrukturą techniczną i komunikacją wewnętrzną oraz budową obiektu administracyjnego z częścią warsztatową na działce nr A w O.

Po uzupełnieniu powyższego wniosku przez inwestora na wezwanie organu oraz po uzyskaniu przez organ opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 24 czerwca 2008 r., stwierdzającej obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, Prezydent Miasta Opola postanowieniem z dnia [...], nr [...], opartym o przepis art. 46a ust. 7 pkt 4 oraz art. 51 ust 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, rozstrzygnął o nienakładaniu na inwestora obowiązku sporządzania raportu oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia. W uzasadnieniu organ wskazał na brak planu zagospodarowania oraz wyjaśnił, że usytuowanie, rodzaj i charakterystyka oraz skala możliwego oddziaływania przedsięwzięcia nie wskazują na występowanie znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Odnosząc się do opinii organu inspekcji sanitarnej podniósł, że zanieczyszczeniem z inwestycji objętej wnioskiem, podlegającym normowaniu, jest pył PM10, a przed jego emisją zabezpieczenie stanowi zamontowanie na silosach filtrów o wysokiej skuteczności, a nadto zhermetyzowanie procesu załadunku silosów i podawania cementu do betonomieszarki. Natomiast tzw. emisja niezorganizowana zanieczyszczeń jest niemierzalna i nie podlega normowaniu. Dalej organ wskazał na wyniki pomiaru hałasu uwzględniające pracę całej inwestycji dla pełnego cyklu pracy węzła. Organ zwrócił uwagę, że do granicy działki inwestora w kierunku południowym pozostaje jeszcze strefa wynosząca 33m, zaś sam klimat akustyczny miejsca przedsięwzięcia i najbliższej okolicy kształtowany jest przez prowadzoną na tych terenach działalność i znaczne natężenie ruchu na ulicy [...] w O.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00