Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 lipca 2009 r., sygn. I SA/Lu 267/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżony akt; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 17 listopada 2008 r. A sp. z o.o. wniosła
o indywidualną interpretację art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) - zwanej dalej p.d.o.p.
Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że dokonała podwyższenia kapitału zakładowego, pokrytego wkładem pieniężnym. W związku z podwyższeniem kapitału poniosła koszty opłat notarialnych, sądowych i podatku od czynności cywilnoprawnych.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Spółka wystąpiła z pytaniem, czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Przedstawiając swoje stanowisko w tej kwestii podkreśliła, że do pozytywnej odpowiedzi na przedstawione pytanie skłania ocena treści art. 15 ust. 1 p.d.o.p. zgodnie, z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 p.d.o.p. Zdaniem Spółki wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego wskazane we wniosku o interpretacje należy uznać za koszty funkcjonowania Spółki tj. koszty poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Celem podwyższenia kapitału było bowiem pozyskanie środków finansowych na rozwój działalności oraz realizację nowych inwestycji, które z czasem przyczynią się do rozszerzenia rynków zbytu i wzrostu przychodów Spółki.