Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Wr 611/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis Sędzia WSA Marcin Miemiec Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 3 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...]Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u J. T. przewlekłej choroby układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy (obustronny zespół cieśni nadgarstka).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ przedstawił przebieg pracy zawodowej strony i zacytował ustalenia wynikające z orzeczeń lekarskich uprawnionych jednostek medycznych D. Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we W. z dnia [...] oraz Instytutu Medycyny Pracy W Ł. z dnia [...] Następnie - powołując się na przepis § 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych - skonstatował, że w przypadku strony rozpoznana choroba znajduje się co prawda w wykazie chorób zawodowych, jednakże obie placówki służby zdrowia nie dopatrzyły się wystarczających podstaw do uznania zawodowej etiologii tego schorzenia, a to ze względu na: stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, obustronność zmian cieśni nadgarstka, charakter dolegliwości obejmujących całe kończyny górne, brak poprawy po zabiegach operacyjnych odbarczenia kanału nadgarstka, jak również aktualne wyniki EMG.

Pierwszoinstancyjne orzeczenie zostało utrzymane w mocy decyzją Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] Nr [...] ), wydaną po rozpatrzeniu odwołania strony. Organ drugiej instancji przeprowadził dodatkowe postępowanie wyjaśniające, występując do Instytutu Medycyny Pracy w Ł. o opinię uzupełniającą orzeczenie lekarskie wydane jeszcze w czasie postępowania prowadzonego przez Starostę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00