Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Wa 345/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi E. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] lipca 2008 r. Skarżący - E. S. zwrócił się do Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w W.) o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania m.in. przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.).
Przedstawiając stan faktyczny Skarżący wskazał, że wraz z małżonką nabyli w dniu 29 stycznia 2004 r. prawo użytkowania wieczystego gruntu (niezabudowanej działki). Skarżący wraz z małżonką w grudniu 2007 r. aktem notarialnym wnieśli ww. prawo użytkowania wieczystego gruntu w formie aportu do spółki jawnej, w której byli wspólnikami. Faktycznie spółka jawna nigdy nie podjęła żadnej działalności gospodarczej i w kwietniu 2008 r. wspólnicy podjęli uchwałę o jej rozwiązaniu i przeprowadzeniu likwidacji. W lipcu 2008 r. w trakcie postępowania likwidacyjnego nastąpił zwrot wkładu niepieniężnego w naturze, tj. prawa użytkowania wieczystego ze spółki jawnej dla Skarżącego i jego żony (również w formie aktu notarialnego).
Prawo użytkowania wieczystego nie było wykorzystywane w działalności spółki jawnej, gdyż spółka faktycznie nie prowadziła żadnej działalności. Prawo użytkowania wieczystego nie zostało również wciągnięte do ewidencji środków trwałych. Skarżący zamierza pod koniec 2008 r. lub w lutym 2009 r. dokonać zbycia prawa użytkowania wieczystego.