Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 czerwca 2009 r., sygn. VI SA/Wa 501/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant Monika Staniszewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi K. B. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego nr [...] pt. "Podstawka reklamowa niesymetryczna" 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącego K. B. kwotę 1617 (tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2008 roku Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] grudnia 2008 roku sprawy o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego nr [...] pt.: "Podstawka reklamowa niesymetryczna" udzielonego na rzecz "N." W. N., na skutek sprzeciwu K. B. uznanego za bezzasadny, na podstawie art. 102, 103, 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. nr 119 poz. 1117 ze zm. - dalej: p.w.p.) orzekł o oddaleniu wniosku.
Urząd Patentowy wyjaśnił, iż w dniu [...] października 2007 r. K. B., wystąpił do Urzędu Patentowego RP ze sprzeciwem wobec prawomocnej decyzji z dnia [...] marca 2007 roku o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego nr [...] pt.: "Podstawka reklamowa niesymetryczna" na rzecz "N." W. N. z pierwszeństwem od dnia [...] października 2006 r., ogłoszonej w [...] podając jako podstawę prawną swojego żądania art. 102 ust.1, art. 103 ust. 1, art. 104 ust.1 ustawy p.w.p.
Wnoszący sprzeciw podniósł zarzut, iż przedmiotowy wzór przemysłowy nie odznaczał się nowością ani indywidualnym charakterem przed datą jego pierwszeństwa ([...] października 2006 r.,), a wykorzystywanie wskazanego wzoru narusza jego prawa majątkowe do wzorów przemysłowych nr [...] pt.: "Bilonownica" z pierwszeństwem od dnia [...] marca 2005 r. , nr [...] pt.: "Bilonownica" z pierwszeństwem od dnia [...] lipca 2005 r. oraz nr [...] pt.: "Bilonownica" z pierwszeństwem od dnia [...] czerwca 2006 r. Porównywane wzory, tj. wzór przedmiotowy ([...]) i wzory mu przeciwstawione ([...], [...] i [...] ) charakteryzują się podstawką o kształcie, w widoku z góry, kwadratowym i prostokątnym kształtem płytki, tak umieszczonej, że wystająca z obu dłuższych boków tej części podstawka przedstawia w widoku z góry dwie figury prostokątne.