Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. VI SA/Wa 234/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędziowie Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi M. M. i W. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2008 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez M. M. i W. M. (dalej zwanych również "skarżącymi") jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2008r. Nr [...] wydane na podstawie art. 134 k.p.a. o stwierdzeniu uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta W. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] zezwalającej F. sp. z o.o. z siedzibą w W. na zajęcie pasa drogowego pod targowisko w obszarze przejścia podziemnego zlokalizowanego w pasie drogowym drogi wojewódzkiej ul. [...] w rej. [...] o pow. 543,89 m. kw. na okres od 1 października 2008 r. do 31 grudnia 2008 r.
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że M. M. i W. M., będąc niewątpliwie stronami postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem decyzji z dnia [...] sierpnia 2008 r., wnieśli odwołanie od przedmiotowego rozstrzygnięcia skierowanego jedynie do F. sp. z o.o. z siedzibą w W. i bezspornie niedoręczonego skarżącym, z przekroczeniem 14-dniowego terminu do zaskarżenia tejże decyzji liczonym od dnia jej doręczenia adresatowi tj. F. sp. z o.o. z siedzibą w W. W tym stanie rzeczy, zdaniem SKO w W., wobec braku wniosku skarżących o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji z dnia [...] sierpnia 2008 r., organ był zobowiązany do wydania postanowienia o stwierdzeniu uchybienia terminu do wniesienia wzmiankowanego odwołania. Jednocześnie SKO w W. wskazało, że w sytuacji uznania przez strony, iż pominięto je przy wydawaniu zaskarżonej decyzji mogą domagać się ewentualnego wznowienia postępowania z przyczyny określonej w art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a., przy wykazaniu jednak, że nie zachodzą negatywne przesłanki do wznowienia postępowania. Nadto organ odwoławczy podkreślił, że w organie pierwszej instancji znajduje się wniosek stron z dnia 22 września 2008 r. o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w podanej wyżej lokalizacji w okresie od 1 października 2008 r. do 30 września 2009 r. (organ błędnie podaje, że "do 30 września 2008 r."), który powinien zostać rozpatrzony zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.