Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. IV SA/Po 257/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Makosz - Frymus NSA Paweł Miładowski WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 24 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi W.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia oddala skargę /-/E.Kręcichwost-Durchowska /-/E.Makosz-Frymus /-/P.Miładowski

Uzasadnienie

W wyniku wszczętego z urzędu postępowania w sprawie usunięcia bez wymaganego zezwolenia 2 szt. drzew z gatunku olcha oraz 2 szt. drzew z gatunku grochodrzew z działki oznaczonej nr geodezyjnym [...] w miejscowości M., Wójt Gminy W. działając na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2, ust. 2, art. 89 ust. 1, ust 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880 ze zm. - dalej ustawa) decyzją z dnia [...] czerwca 2007r. nr [...] wymierzył W.T. administracyjną karę pieniężną w wysokości 9.818,74 zł.

Od powyższej decyzji W.T. wniósł odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie, które decyzją z dnia [...].06.2007r. nr [...] uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania. Powyższą decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie W.T. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który wyrokiem z dnia 15.01.2008r. sygn. III SA/PO 727/07 skargę oddalił.

W związku z powyższym Wójt Gminy W. ponownie podjął postępowanie wyjaśniające i w dniu [...] grudnia 2008r. wydał decyzję nr [...], na mocy której orzekł o wymierzeniu W.T. administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 9.818,74 zł. za usunięcie bez wymaganego zezwolenia 2 szt. drzew z gatunku olcha (z części działki oznaczonej jako nieużytek) oraz 2 szt. drzew z gatunku grochodrzew (z części działki oznaczonej jako łąka) z działki oznaczonej nr geod. [...] w M., której jest właścicielem. W uzasadnieniu decyzji Wójt Gminy W. stwierdził, iż ustalono w sposób jednoznaczny fakt usunięcia przedmiotowych drzew z części działki nr [..] w M. wskazując precyzyjnie miejsca dokonanej wycinki. Ustalenia poczynione w prowadzonym postępowaniu zdaniem organu pierwszej instancji wskazują niezbicie, że usunięcia drzew dokonano bez wymaganego zezwolenia, gdyż właściciel nieruchomości nie zwrócił się z wnioskiem do Wójta Gminy W. o wydanie zezwolenia na wycięcie drzew, do czego był zobowiązany w myśl przepisu art. 83 § 1 ustawy. Organ wskazał, iż zezwolenie na wycinkę drzew mogło być wydane, gdyż drzewa zostały usunięte za przyzwoleniem właściciela nieruchomości. Świadczy o tym fakt, że W.T. dysponował ściętymi drzewami z gatunku olcha od momentu ich ścięcia tj. początku marca 2007r. do dnia 26 marca 2007r. co potwierdza protokół z oględzin drzew oraz dokumentacja fotograficzna sporządzona w obecności przedstawicieli Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego - Przemęcki Park Krajobrazowy. Podczas kolejnych oględzin w dniu 13 kwietnia 2007r. brak było już zarówno pni jak i kłód drzew z gatunku olcha, a pnie grochodrzewów zostały zamaskowane. Rozpatrując materiał dowodowy organ I instancji ustalił, że przedmiotowe drzewa zostały usunięte w związku z wykonywaniem robót ziemnych. Wobec tego trudno przyjąć, aby działania polegające na wykonywaniu robót ziemnych, a w związku z tym usuwanie drzew, były podejmowane bez zgody właściciela tej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00