Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Kr 1193/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie : WSA Bożenna Blitek WSA Tadeusz Wołek spr. Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi O. R. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 23 września 2008 r. , Nr : [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania s k a r g ę o d d a l a

Uzasadnienie

Marszałek Województwa decyzją z dnia [...] 2008 r. Nr [...] orzekł o unieważnieniu egzaminu praktycznego przeprowadzonego w dniu [...] 2008 r. w związku z ubieganiem się przez A. K. o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami kat. B. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazał art. 112 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podniósł, że zgodnie z art. 112 ust.2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym marszałek województwa może przerwać lub unieważnić egzamin państwowy prowadzony niezgodnie z przepisami.

A. K. przystąpiła w dniu [...] 2008 r. do egzaminu praktycznego, który zakończył się wynikiem negatywnym, po czym wystąpiła do O. R. D. o rozpatrzenie wyniku egzaminu. Ocena negatywna został postawiona na podstawie § 30 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów.

W szczególności organ stwierdził, że według egzaminatora osoba egzaminowana podczas jazdy w ruchu drogowym nie zachowała właściwego odstępu od omijanego pojazdu przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Egzaminator podjął decyzję o interwencji (hamowanie) gdyż jej zachowanie świadczyło o możliwości stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (kolizja drogowa- potrącenie lusterka). Zgodnie z art. 22 ust 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem może zmienić pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Dodatkowo zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 2 ustawy kierujący jest obowiązany przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00