Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Go 199/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant specjalista Ewa Kłosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2009 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej E.Ż.-W. sprawy ze skargi Związku Nauczycielstwa Polskiego - Zarządu na uchwałę nr XLVII/774/2009 Rady Miasta z dnia [...] stycznia 2009 r. w przedmiocie zamiaru likwidacji filii Szkoły Podstawowej I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Rady Miasta na rzecz strony skarżącej - Związku Nauczycielstwa Polskiego - Zarządu Oddziału kwotę 574 (słownie: pięćset siedemdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] stycznia 2009 r. nr XLVII/774/2009 Rady Miasta w sprawie zamiaru likwidacji filii Szkoły Podstawowej, w paragrafie 1 stwierdzono, że z dniem [...] sierpnia 2009 r. zamierza się zlikwidować filię publicznej Szkoły Podstawowej, wchodzącą w skład Szkoły Podstawowej.

W dniu [...] lutego 2009 r. do Rady Miasta wpłynęło wezwanie Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału do usunięcia naruszenia prawa. W piśmie tym, Związek podniósł, iż uchwała z dnia [...] stycznia 2009 r. w sprawie zamiaru likwidacji filii Szkoły Podstawowej podjęta została sprzecznie z prawem i narusza ona uprawnienia związków zawodowych, uczniów i pracowników filii szkoły.

Podniósł jednocześnie, iż uchwała ta powinna zostać podjęta dopiero po wyrażeniu opinii w przedmiotowej sprawie przez związek zawodowy, co wynika jednoznacznie z przepisu art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Z uwagi zatem na to, iż Rada Miasta nie wykonała przed podjęciem uchwały intencyjnej ustawowego obowiązku uzyskania opinii związku zawodowego i nie przesłała projektu uchwały intencyjnej, zaś o podjęciu uchwały związek zawodowy uzyskał informację z publikatorów, tj. prasy, dlatego uchwała została podjęta z naruszeniem prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00