Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 maja 2009 r., sygn. III SA/Wa 2741/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA Andrzej Góraj, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2009 r. sprawy ze skargi M. sp. z o.o. (obecnie L. Sp. z o.o.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. sp. z o.o. (obecnie L. sp. z o.o.) kwotę 440 zł (słownie : czterysta czterdzieści złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 31 marca 2008 r. Strona skarżąca - "M." Sp. z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe: Skarżąca świadczy usługi konsultingowe na rzecz swojej spółki zależnej M. S.A. (dalej spółka zależna), podmiotu z siedzibą w Polsce. Świadczenie przedmiotowych usług podlega opodatkowaniu według 22% stawki VAT i stąd Spółka deklaruje kwoty należnego podatku VAT. Jednocześnie, w związku z prowadzoną działalnością Spółka ponosi koszty dotyczące nabywania określonych towarów i usług. Z uwagi na fakt, że wspomniana działalność Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w odniesieniu do dokonywanych zakupów M. odlicza naliczony podatek VAT.
Skarżąca planuje połączenie ze Spółką Zależną. Transakcja ta zostanie przeprowadzona w roku 2008 w trybie art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych czyli poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Zależnej na M. (jako spółkę przejmującą) w zamian za akcje, które M. wyda wspólnikom Spółki Zależnej (tzw. łączenie się przez przejęcie). W wyniku dokonania przejęcia, M. wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanej Spółki zależnej, stając się jej następcą prawnym (tzw. sukcesja uniwersalna).