Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 maja 2009 r., sygn. I SA/Ol 21/09

-Przepisy dotyczące zdarzeń sprzed 1 maja 2004r. a więc sprzed przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie mają jednak zastosowania do stanów faktycznych zaistniałych przed tą datą. Ocenianie wedle nowego prawa skutków dawniejszych, wyczerpanych pod rządem dawnego prawa jest wykluczone.

-Usługi wykonywane przez dyrektorów zarządzających w okresie przed 1 maja 2004r. były więc zwolnione od podatku od towarów i usług. Zastosowanie znajdował więc sankcyjny przepis art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i powołany przez organy podatkowe przepis § 48 ust.4 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268).

-Faktura wystawiona przez spółkę nie obrazowała rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, gdyż przedsiębiorstwo to nie wykonywało wykazanych w fakturze usług. W konsekwencji organy podatkowe uznały trafnie, że taka faktura nie może stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w tej fakturze.

-Zarówno prawo krajowe, jaki i wspólnotowe w swoich regulacjach prawnych chroni prawa wynikające z rzeczywistego obrotu gospodarczego a nie ze zdarzeń fikcyjnych. Jak już wyżej wskazano, cytując wyrok ETS w sprawie Genius Holding, prawo do odliczenia VAT nie może wnikać z samego faktu wykazania tego podatku w fakturze. Podmioty uczestniczące w obrocie gospodarczym nie mogą bowiem powoływać się na normy prawa wspólnotowego w celach nieuczciwych lub stanowiących nadużycie a walka z nadużyciami, oszustwami i unikaniem opodatkowania jest celem uznanym i wspieranym przez VI Dyrektywę 77/388/EWG (od 1 lipca 2007r. Dyrektywa 2006/112/WE Rady).

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Zofia Skrzynecka Sędzia WSA Renata Kantecka Protokolant Marika Brzozowiec po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 21 maja 2009 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wymiaru podatku od towarów i usług oddala skargę

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00