Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 maja 2009 r., sygn. I SA/Kr 1603/08

 

Sygn. akt I SA/Kr 1603/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 maja 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Sędziowie: WSA Grażyna Firek, WSA Piotr Głowacki, Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 maja 2009r., sprawy ze skargi T. A., na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 2 października 2008r. nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie postanowienia w przedmiocie rozliczenia wpłat uzyskanych w, trakcie prowadzonego postępowania egzekucyjnego, - skargę oddala-

Uzasadnienie

T. A. wnioskiem z dnia [...].06.2002 r. (data wpływu [...].06.2002 roku, k: 1-2) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z żądaniem wydania postanowienia w przedmiocie rozliczenia (na podstawie powołanych w piśmie pokwitowań) wpłat dokonanych w trakcie prowadzonych przeciwko niemu postępowań egzekucyjnych. Jako podstawę prawną swego żądania podał art. 273 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926, ze zm. - dalej zwanej "O.p.").

Naczelnik Urzędu Skarbowego, ponownie rozpatrując sprawę po uchyleniu pierwotnego postanowienia przez organ odwoławczy, wydał w dniu 25 października 2004 r., działając na podstawie art. 62 §§ 4 i 5 oraz art. 70b O.p., postanowienie nr [...] o sposobie zarachowania wpłat własnych i wpłat uzyskanych na drodze postępowania egzekucyjnego przeciwko wnioskodawcy (k: 4-9). W podanym w rozliczeniu zakresie umorzono postępowanie, a to ze względu na wygaśnięcie zaległości podatkowych częściowo przez ich przedawnienie, a częściowo poprzez zapłatę należności.

Dyrektor Izby Skarbowej postanowieniem z dnia [...] marca 2005 r. nr [...], po rozpatrzeniu zażalenia, utrzymał w/w postanowienie w mocy.

W związku z wniesioną przez podatnika skargą Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 17 stycznia 2007 r. (sygn. akt I SA/Kr 835/05, k: 17-22) stwierdził nieważność zaskarżonego postanowienia wraz z poprzedzającym je postanowieniem organu I instancji. W uzasadnieniu wyroku podano, iż organ egzekucyjny I instancji wydał postanowienia o zaliczeniu na podstawie art. 62 §§ 4 i 5 O.p. Zgodnie z tymi przepisami na postanowienie wydane na ich podstawie przysługuje zażalenie. Jednakże przepisy te nie mają zastosowania w postępowaniu egzekucyjnym. Art. 18 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j., Dz. U. z 2002 r. nr 110, poz. 968, ze zm. - dalej zwanej "u.p.e.a.") w sprawach nie uregulowanych w tej ustawie odsyła do K.p.a. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji np. w art. 68 stanowi, że jeżeli w wyniku wezwania poborcy skarbowego zobowiązany dobrowolnie uiści kwotę będącą przedmiotem egzekucji, to poborca wystawia pokwitowanie w przepisanej formie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00