Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 maja 2009 r., sygn. II SA/Go 167/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Protokolant specjalista Ewa Kłosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2009 r. sprawy ze skargi M.P. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie skierowania do wojskowej komisji lekarskiej stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] listopada 2008 r. M.P. zwrócił się do Wojskowego Komendanta Uzupełnień o "wznowienie postępowania w sprawie zmiany kategorii E na A", wnosząc o wezwanie na ponowną komisję lekarską celem określenia faktycznego stanu zdrowia. Zainteresowany powołał się przy tym na przepis art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. Podał, iż w dzieciństwie chorował na zespół nerczycowy submikroskopowy typu dziecięcego. Orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej otrzymał kategorię zdrowia "E" pomimo, iż w dniu ustalania kategorii wojskowej był już uznany za osobę zdrową w pełnej remisji. Tego rodzaju schorzenie ustępuje często w wieku dojrzewania i tak było w przypadku wnioskodawcy. Obecna kategoria zdrowia w znaczący sposób utrudnia wnioskodawcy realizację planów życiowych i zawodowych.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] Wojskowy Komendant Uzupełnień odmówił M.P. ponownego skierowania na komisję lekarską celem zmiany kategorii zdrowia "E" na kategorię zdrowia "A". Rozstrzygnięcie to zostało wydane na podstawie art. 29 ust. 3a i art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 241, póz. 2416 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż wnioskodawca, ze względu na orzeczoną kategorię zdrowia "E", jest trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Zgodnie z art. 29 ust. 3a przywołanej ustawy w czasie pokoju nie kieruje się do wojskowej komisji lekarskiej osoby, wobec której wydano ostateczne orzeczenie ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej "D"" albo "E". Zdaniem organu wnioskodawca nie spełniał warunków ponownego skierowania na komisje lekarską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00