Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 maja 2009 r., sygn. II SA/Go 85/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas /spr./ Sędzia WSA Joanna Brzezińska Protokolant sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2009 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej - B.K. sprawy ze skargi J.P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

Uzasadnienie

J.P. wystąpił do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o nadanie uprawnień kombatanckich z tytułu

udziału w walce z okupantem hitlerowskim w Batalionach Chłopskich podczas II

wojny światowej. Do wniosku załączył m.in. życiorys oraz pozytywną rekomendację Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W toku postępowania administracyjnego organ m.in. przesłuchał świadków, którzy zdaniem wnioskodawcy byli w stanie potwierdzić jego przynależność do Batalionów Chłopskich.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2008r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych obmówił przyznania wnioskodawcy uprawnień kombatanckich. Organ nie dał wiary, wskazanym przez wnioskodawcę, zeznaniom świadków T.S. oraz S.P.. Zdaniem organu wnioskodawca nie udowodnił również faktu złożenia przysięgi wojskowej.

Od powyższej decyzji J.P. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wnioskodawca nie zgodził się z zaprezentowaną przez organ oceną materiału dowodowego. Podał, iż w okresie wojny, w latach 1942-1944 był członkiem Batalionów Chłopskich, brał udział w przeszkoleniu wojskowym, przekazywał informacje o charakterze operacyjnym, odpowiadał za łączność pomiędzy członkami oddziału, brał również udział w akcjach zbrojnych oddziału, co potwierdzają świadkowie. Po odbyciu przeszkolenia wojskowego złożył przysięgę. Zdaniem wnioskodawcy była to okoliczność oczywista, dlatego nie wspominał o niej wcześniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00