Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 3015/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi M. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. P. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 1 kwietnia 2008 r. M.P. (dalej - Skarżący), zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącej możliwości zachowania prawa do korzystania z ulgi odsetkowej, w sytuacji zmiany banku oferującego niższe oprocentowanie
Skarżący przedstawił następujący stan faktyczny. W dniu 29 listopada 2002 r. zawarł umowę kredytu na zakup mieszkania z Bankiem BOŚ S.A na kwotę 57 669,96 CHF (kupno nowego mieszkania od developera). W rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2005 r., po raz pierwszy dokonał odliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu, na podstawie przepisów o uldze odsetkowej. W dniu 25 stycznia 2006 r. podpisał nową umowę kredytu hipotecznego z Bankiem BPH (obecnie PEKAO S.A.) na kwotę 65.206,00 CHF., z uwagi na korzystniejsze oprocentowanie kredytu. Zdaniem Skarżącego, kredyt hipoteczny w banku PEKAO S.A. jest identyczny jak poprzedni i przeznaczony został wyłącznie na cele mieszkaniowe Przepływ pieniędzy odbył się między bankami bezgotówkowo bez udziału Skarżącego. Zabezpieczeniem kredytu pozostała hipoteka obciążająca nowo zakupione mieszkanie.